Member Schools Conference
 
Calendar
  
  Calendar
 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Thursday, Apr 26, 2018
Time Event Location Details
2:45pm Golf:Boys Varsity Practice TBA vs. Penfield Central @ Eagle Vale Golf Course 
3:00pm Golf:Boys Varsity Match Brockport Central vs. Greece Arcadia @ Braemar Country Club 
3:00pm Golf:Boys JV Match Brockport Central vs. Gates-Chili @ Chili Country Club 
3:00pm Golf:Boys Varsity Match McQuaid vs. Irondequoit High School @ Lakeshore Country Club 
18 Holes
3:00pm Golf:Boys JV Match Webster-Schroeder vs. Irondequoit High School @ Lakeshore Country Club 
3:00pm Golf:Boys Varsity Match McQuaid, Victor Central vs. Pittsford-Mendon @ Mendon Golf Club 
EM 4/17/18
3:00pm Golf:Boys Varsity Match  (Rescheduled from 04-25-18) Greece Odyssey vs. Churchville Chili @ Mill Creek Golf Club 
3:00pm Golf:Boys Varsity Non-League Batavia vs. Aquinas Institute @ Ridgemont C C 
3:00pm Golf:Boys Varsity Match Greece Athena vs. Hilton Central @ Salmon Creek Country Club 
3:00pm  Golf:Boys Varsity Match  (Cancelled) Gates-Chili vs. Greece Olympia @ Salmon Creek Country Club 
3:00pm Golf:Boys Varsity Match  (Location Changed) Pittsford Sutherland vs. Webster-Thomas @ Webster East Golf Course 
3:15pm Golf:Boys JV Match Canandaigua Academy, Pittsford-Mendon vs. Honeoye Falls-Lima Central @ Lima Golf & Country Club 
3:15pm Golf:Boys JV Match Pittsford Sutherland vs. Victor Central @ Victor Hills Golf Course 
3:30pm Golf:Boys Varsity Practice Fairport vs. TBA @ Victor Hills Golf Course 
3:30pm Golf:Boys JV Practice Fairport vs. TBA @ Woodcliff 
3:40pm Golf:Boys JV Match Webster-Schroeder, Webster-Thomas vs. Irondequoit High School @ Lakeshore Country Club 
4:00pm Lacrosse:Girls JV Non-League East Irondequoit High School vs. Newark @ Newark Firemen's Field 
4:00pm Softball: JV Non-League Edison Technical vs. East Irondequoit High School @ Eastridge High School 
4:00pm  Softball: Varsity Non-League  (Rescheduled to 05-10-18) East Irondequoit High School vs. Edison Technical @ Edison Technical High School 
4:15pm Softball: Varsity Non-League Greece Odyssey vs. Wilson Magnet @ Genesee Valley Park 
Varsity only
4:30pm  Baseball: Mod A Divisional  (Date Changed to 04-30-18) Victor Central vs. Webster-Schroeder 1 @ Webster-Schroeder 1 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Gates-Chili vs. Greece Arcadia @ Arcadia Middle School 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Hilton Central vs. Brockport Central @ Barclay Elementary School 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Postponed to 05-14-18) Rush Henrietta 1 vs. Spencerport 2 @ Bernabi Elementary School 
4:30pm Baseball: Mod A Divisional Brockport Central vs. Spencerport @ Bernabi Elementary School 
4:30pm Baseball: JV Crossover  (Rescheduled from 04-17-18) Greece Odyssey vs. Brockport Central @ Brockport Central High School 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Calkins Rd. Middle School vs. Canandaigua 1 @ Canandaigua Academy 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Victor Central vs. East Rochester @ East Rochester High School 
4:30pm Baseball: Varsity Non-Division  (Rescheduled from 04-17-18) Spencerport vs. East Irondequoit High School @ Eastridge High School 
4:30pm Baseball: Varsity Divisional  (Rescheduled from 04-25-18) Victor Central vs. Fairport @ Fairport High School 
4:30pm Baseball: JV Divisional  (Rescheduled from 04-25-18) Victor Central vs. Fairport @ Fairport High School 
4:30pm  Baseball: Mod A Divisional  (Rescheduled to 04-30-18) Greece Athena vs. Churchville Chili @ Field - Churchville Elementary School 
4:30pm  Baseball: Mod A Divisional  (Postponed) Greece Olympia vs. Gates-Chili @ Gates-Chili High School 
4:30pm Baseball: Varsity Non-League  (Location Changed) School of the Arts vs. Gates-Chili @ Gates-Chili High School 
4:30pm  Baseball: JV Non-League  (Postponed to 05-19-18) East vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
4:30pm Baseball: Varsity Divisional  (Rescheduled from 04-25-18) Greece Olympia vs. Batavia @ Genesse Community College 
Location changed to GCC
4:30pm  Baseball: Varsity Divisional  (Date Changed to 05-01-18) Brighton vs. Greece Athena @ Greece Athena High School 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Rescheduled to 05-16-18) Batavia vs. Greece Odyssey @ Greece Odyssey Academy 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Cancelled) Barker Rd. Middle School vs. Honeoye Falls-Lima 1 @ Lima Elementary School 
No HFL 1 Team
4:30pm Baseball: Varsity Non-League McQuaid, Rush-Henrietta vs. TBA @ McQuaid Jesuit High School 
4:30pm Baseball: Mod A Divisional Irondequoit High School vs. Fairport @ Minerva Deland School 
4:30pm  Baseball: Mod A Divisional  (Cancelled) Penfield 2 vs. Penfield 1 @ Penfield Central High School 
4:30pm Baseball: Varsity Divisional  (Rescheduled from 04-25-18) Hilton Central vs. Penfield Central @ Penfield Central High School 
4:30pm Baseball: JV Divisional  (Rescheduled from 04-25-18) Hilton Central vs. Penfield Central @ Penfield Central High School 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Honeoye Falls-Lima 2 vs. Dake 1 @ Pinegrove 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Cancelled) Willink 1 vs. Dake 2 @ Pinegrove 
4:30pm Baseball: JV Non-Division  (Location Changed) Pittsford-Mendon vs. Churchville Chili @ Pittsford-Mendon High School 
CC Request to change location
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Postponed to 05-18-18) Spencerport 1 vs. Rush Henrietta 2 @ RHAA Fields 
4:30pm Baseball: JV Non-League McQuaid vs. Rush-Henrietta @ Roth Middle School 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Date Changed to 05-04-18) Fairport 2 vs. Spry 1 @ Spry Middle School 
4:30pm Baseball: JV Divisional East Irondequoit High School vs. Spencerport @ Trowbridge Fields 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional  (Rescheduled from 04-19-18) Barker Rd. Middle School vs. Brighton @ Twelve Corners Middle School 
4:30pm Baseball: Varsity Non-Division Pittsford-Mendon vs. Churchville Chili @ University of Rochester 
4:30pm  Baseball: JV Game  (Rescheduled to 05-10-18) Pittsford Sutherland vs. Victor Central @ Victor Central Schools 
4:30pm Baseball: Mod A Divisional  (Location Changed) Rush-Henrietta vs. Webster-Schroeder 2 @ Webster Basket Road Park 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Bay Trail Middle School vs. Willink 2 @ Willink Middle School 
4:30pm Field Hockey: Mod B Divisional Bay Trail Middle School vs. East Irondequoit MS @ Eastridge High School 
4:30pm  Field Hockey: Mod B Divisional  (Cancelled) Barker Rd. Middle School vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
4:30pm Field Hockey: Mod B Divisional Dake Jr High vs. Martha Brown @ Martha Brown Middle School 
4:30pm Field Hockey: Mod B Divisional Brighton vs. Spry Middle School @ Semmler Fields 
4:30pm Golf:Boys Varsity Match Honeoye Falls-Lima Central, Rush-Henrietta vs. Canandaigua Academy @ Bristol Harbour Resort 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Bay Trail 2 vs. Pittsford 1 @ Barker Road Middle School 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Pittsford 2 vs. Churchville Chili @ Churchville-Chili FRS 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional  (Location Changed) Brighton vs. Spencerport @ Cosgrove Middle School 
4:30pm  Lacrosse:Boys Mod B Scrimmage  (Cancelled) East Irondequoit MS vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Gates-Chili vs. Livonia @ Livonia High School 
4:30pm Lacrosse:Girls JV Non-League Livonia, Rush-Henrietta vs. TBA @ Livonia High School 
4:30pm  Lacrosse:Girls Mod B Divisional  (Rescheduled to 05-07-18) Willink Middle School vs. Fairport 1 @ Martha Brown Middle School 
4:30pm  Lacrosse:Girls Mod B Divisional  (Date Changed to 04-27-18) Honeoye Falls-Lima Central vs. Dake Jr High @ Pinegrove 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Canandaigua Academy vs. Spry Middle School @ Spry Middle School 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Rush-Henrietta vs. Victor Central @ Victor Soccer/Lacrosse Field 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Greece Arcadia, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia vs. Willink Middle School @ Willink Middle School 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Hilton 2 vs. Brockport Central @ A D Oliver Middle School 
4:30pm Softball: Varsity Divisional  (Rescheduled from 04-25-18) Pittsford Sutherland vs. Brockport Central @ Brockport High School 
4:30pm Softball: JV Divisional  (Rescheduled from 04-25-18) Pittsford Sutherland vs. Brockport Central @ Brockport High School 
4:30pm Softball: Varsity Divisional  (Rescheduled from 04-27-18) Brighton vs. Canandaigua Academy @ Canandaigua Academy 
4:30pm Softball: JV Divisional  (Rescheduled from 04-27-18) Brighton vs. Canandaigua Academy @ Canandaigua Middle School 
4:30pm  Softball: Varsity Crossover  (Rescheduled to 04-26-18) Greece Arcadia vs. Fairport @ Fairport High School 
4:30pm Softball: Varsity Crossover  (Rescheduled from 04-26-18) Greece Arcadia vs. Fairport @ Fairport High School 
4:30pm Softball: JV Crossover Greece Arcadia vs. Fairport @ Fairport High School 
4:30pm Softball: Varsity Non-League Greece Olympia vs. Franklin @ Franklin High School 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Hilton 1 vs. Greece Arcadia @ Greece Arcadia High School 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Date Changed to 04-30-18) Gates-Chili vs. Greece Odyssey @ Greece Odyssey Academy 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Rescheduled to 05-29-18) Churchville Chili vs. Greece Olympia @ Greece Olympia High School 
4:30pm  Softball: JV Non-League  (Postponed) Greece Olympia vs. Franklin @ Greece Olympia High School 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Bay Trail Middle School vs. Honeoye Falls-Lima 1 @ Honeoye Falls-Lima Middle School 
4:30pm Softball: Varsity Divisional  (Location Changed) Churchville Chili vs. Irondequoit High School @ Irondequoit High School 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Rescheduled to 05-02-18) Willink 2 vs. Johanna Perrin @ Johanna Perrin Middle School 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Postponed) Calkins Rd. Middle School vs. East Irondequoit MS @ Laurelton-Pardee Intermediate School 
4:30pm  Softball: Mod A Divisional  (Rescheduled to 05-09-18) Brockport Central vs. Fairport @ Minerva Deland School 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Rush-Henrietta vs. Martha Brown @ Minerva Deland School 
4:30pm Softball: Mod A Divisional Churchville Chili vs. Rush-Henrietta @ Ninth Grade Academy 
4:30pm Softball: JV Non-League Mercy vs. Penfield Central @ Penfield Central High School 
4:30pm Softball: JV Divisional  (Location Changed) Greece Athena vs. Pittsford-Mendon @ Pittsford Sutherland High School 
4:30pm Softball: Varsity Non-Division  (Rescheduled from 04-14-18) Gates-Chili vs. Spencerport @ Spencerport High School 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Barker Rd. Middle School vs. Dake Jr High @ Sproule Field House 
4:30pm Softball: JV Divisional  (Location Changed) Churchville Chili vs. Irondequoit High School @ Sproule Field House 
4:30pm Softball: Varsity Divisional  (Rescheduled from 04-18-18) Greece Athena vs. Pittsford-Mendon @ Thornell Farm Park 
4:30pm Softball: JV Non-Division  (Rescheduled from 04-14-18) Gates-Chili vs. Spencerport @ Trowbridge Fields 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Spencerport vs. Brighton @ Twelve Corners Middle School 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Canandaigua Academy vs. Victor Central @ Victor Softball Complex 
4:30pm  Softball: Mod A Divisional  (Postponed) Spencerport vs. Victor Central @ Victor Softball Complex 
4:30pm Softball: Mod B Divisional  (Location Changed) Honeoye Falls-Lima 2 vs. Spry 1 @ Webster Parks & Rec Department 
4:30pm  Softball: Mod A Divisional  (Date Changed to 05-04-18) Webster-Thomas vs. Webster-Schroeder @ Webster Town Hall Fields 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Date Changed to 05-04-18) Spry 2 vs. Willink 1 @ Webster Town Hall Fields 
4:30pm  Tennis:Boys Mod A Divisional  (Cancelled) Gates-Chili vs. Batavia @ Batavia High School 
4:30pm Tennis:Boys Varsity Divisional Spencerport vs. Batavia @ Batavia High School 
4:30pm Tennis:Boys Varsity Divisional Pittsford-Mendon vs. Brighton @ Brighton High School 
4:30pm  Tennis:Boys JV Divisional  (Rescheduled to 04-25-18) Canandaigua Academy vs. Brighton @ Brighton High School 
4:30pm Tennis:Boys JV Divisional Penfield Central vs. Pittsford Sutherland @ Calkins Road Middle School 
4:30pm Tennis:Boys Mod A Divisional Brockport Central vs. Churchville Chili @ Churchville Chili High School 
4:30pm Tennis:Boys Varsity Divisional Penfield Central vs. Fairport @ Fairport High School 
4:30pm  Tennis:Boys Varsity Divisional  (Date Changed to 04-25-18) Greece Arcadia, Greece Olympia vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
4:30pm Tennis:Boys Varsity Non-League Harley Allendale Columbia, Greece Odyssey vs. Greece Athena @ Greece Athena High School 
4:30pm Tennis:Boys Varsity Divisional  (Rescheduled from 03-27-18) East Irondequoit High School vs. Irondequoit High School @ Irondequoit High School 
4:30pm Tennis:Boys Mod A Divisional Victor Central vs. Fairport @ Martha Brown Middle School 
4:30pm Tennis:Boys JV Match Webster-Schroeder vs. McQuaid @ McQuaid Jesuit High School 
4:30pm Tennis:Boys Varsity Divisional Victor Central vs. Pittsford Sutherland @ Pittsford Sutherland High School 
4:30pm Tennis:Boys JV Divisional Greece Arcadia, Greece Olympia vs. Pittsford-Mendon @ Pittsford-Mendon High School 
4:30pm  Tennis:Boys Varsity Divisional  (Date Changed to 04-25-18) Hilton Central vs. Rush-Henrietta @ Roth Middle School 
4:30pm Tennis:Boys Varsity Divisional  (Rescheduled from 03-29-18) Gates-Chili vs. Rush-Henrietta @ Roth Middle School 
4:30pm  Tennis:Boys Mod A Divisional  (Date Changed to 05-09-18) Fairport vs. Rush-Henrietta @ Rush Henrietta Senior High School 
4:30pm  Tennis:Boys Mod A Divisional  (Rescheduled to 04-27-18) Canandaigua Academy vs. Victor Central @ Victor Central Schools 
4:30pm Tennis:Boys JV Divisional Hilton Central vs. Victor Central @ Victor Central Schools 
4:30pm Tennis:Boys Mod A Divisional Greece Athena, Greece Odyssey vs. Webster-Schroeder @ Webster-Schroeder High School 
4:30pm Tennis:Boys Mod A Divisional Spencerport vs. Webster-Thomas @ Webster-Thomas High School 
4:30pm Track:Boys JV/Var Divisional  (Rescheduled from 04-17-18) Gates-Chili vs. Spencerport @ Spencerport High School 
4:30pm Track:Girls JV/Var Divisional Gates-Chili vs. Spencerport @ Spencerport High School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional  (Location Changed) Gates-Chili vs. Brockport Central @ A D Oliver Middle School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Dake Jr High vs. Brighton @ Brighton High School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional East Irondequoit MS vs. Canandaigua Academy @ Canandaigua Academy 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional  (Location Changed) Greece Arcadia vs. Greece Odyssey @ Greece Arcadia High School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Hilton Central vs. Greece Athena @ Greece Athena High School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Pittsford vs. Bay Trail Middle School @ Penfield Central High School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Victor Central vs. Rush-Henrietta @ Roth Middle School 
4:30pm  Track - Coed: Mod B Divisional  (Date Changed to 04-27-18) Churchville Chili vs. Spencerport @ Spencerport High School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Greece Olympia vs. Batavia @ VanDetta Stadium 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Martha Brown vs. Spry Middle School @ Webster-Schroeder High School 
4:30pm Unified Basketball: Varsity Scrimmage Kendall Central, Holley Central, Edison 2, Edison 1, East, Brockport Central, Churchville Chili, Greece Arcadia, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia, Hilton Central, Spencerport vs. Gates-Chili @ Gates Chili High School 
5:00pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional Canandaigua Academy vs. Fairport @ Fairport High School 
5:00pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional East Irondequoit High School, Greece Arcadia, Greece Odyssey, Greece Olympia vs. Greece Athena @ Greece Odyssey Academy 
Home and away switch
5:00pm Lacrosse:Boys JV Divisional  (Date Changed from 04-26-18) Spencerport, Greece Arcadia, Greece Odyssey, Greece Olympia vs. Greece Athena @ Longridge Elementary 
5:00pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional Irondequoit High School vs. Rush-Henrietta @ Rush Henrietta Senior High School 
5:00pm Tennis:Boys Varsity Crossover  (Rescheduled from 05-03-18) Webster vs. Canandaigua Academy @ Canandaigua Middle School 
5:30pm Lacrosse:Boys Varsity Non-League Batavia vs. East @ East High School 
5:30pm Lacrosse:Girls Varsity Non-League  (Rescheduled from 03-26-18) East Irondequoit High School vs. Newark @ Newark Firemen's Field 
6:00pm Field Hockey: Mod B Divisional  (Time & Location Changed) Willink Middle School vs. Calkins Rd. Middle School @ Thornell Farm Park 
EM 4/12/18
6:15pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional Honeoye Falls-Lima Central vs. Spencerport @ Cosgrove Middle School 
6:30pm Baseball: Mod A Divisional Brighton vs. Webster-Thomas @ Webster Basket Road Park 
6:30pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional Webster-Thomas vs. Hilton Central @ Hilton High School 
6:30pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional Gates-Chili vs. Brockport Central @ SUNY Brockport Stadium 
7:00pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional  (Time Changed) Churchville Chili vs. Penfield Central @ Penfield Central High School 
7:00pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional Pittsford vs. Victor Central @ Victor Stadium Corbit Field - Turf 
7:30pm Lacrosse:Boys Varsity Divisional  (Time Changed) Webster-Schroeder vs. Brighton @ Brighton High School 
TBD  Baseball: Mod B Bye Brighton 
TBD  Tennis:Boys Varsity Bye Webster 
TBD  Track - Coed: Mod B Bye Willink Middle School 

     


      View:   
April  2018
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
 
View Schedules:
           
  
Login Here