Member Schools Conference
 
Calendar
  
  Calendar
 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Thursday, May 23, 2019
Time Event Location Details
12:30pm Unified Basketball: Varsity Game Kendall Central vs. Hilton Central @ Hilton High School 
The Kendets will play against each other in their final game of the season
3:15pm Golf:Boys Varsity Practice Fairport vs. TBD @ Victor Hills Golf Course 
4:00pm Softball: Varsity Scrimmage Webster-Thomas vs. Pittsford-Mendon @ Thornell Farm Park 
4:00pm Tennis:Boys Mod A Divisional Greece Athena, Greece Odyssey vs. Churchville Chili @ Churchville Chili High School 
4:00pm Tennis:Boys Varsity Sectional Final Pittsford Sutherland vs. Pittsford-Mendon @ Palmyra-Macedon High School 
4:00pm  Tennis:Boys Varsity Sectional Final  (Postponed to 05-28-19) Brighton vs. Churchville Chili @ Penfield Central High School 
4:00pm  Tennis:Boys Varsity Sectional  (Cancelled) Spencerport vs. TBD @ TBA 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Date Changed to 04-29-19) East Irondequoit MS vs. Greece Arcadia @ Arcadia Middle School 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Postponed) Batavia vs. Brockport Central @ Barclay Elementary School 
4:30pm  Baseball: Mod A Divisional  (Cancelled) Spencerport vs. Brockport Central @ Barclay Elementary School 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Cancelled) Greece Odyssey, Greece Olympia vs. Spencerport 2 @ Bernabi Elementary School 
4:30pm  Baseball: Varsity Non-Division  (Cancelled) Irondequoit vs. Brockport Central @ Brockport Central High School 
4:30pm  Baseball: JV Non-Division  (Cancelled) Irondequoit vs. Brockport Central @ Brockport Central High School 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Bay Trail Middle School vs. Canandaigua 1 @ Canandaigua Academy 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Cancelled) Spencerport 1 vs. Churchville Chili @ Churchville Elementary School 
4:30pm  Baseball: Varsity Non-Division  (Cancelled) Honeoye Falls-Lima Central vs. Churchville Chili @ Fairbanks Road Elementary School 
4:30pm  Baseball: JV Non-Division  (Cancelled) Honeoye Falls-Lima Central vs. Churchville Chili @ Fairbanks Road Elementary School 
4:30pm Baseball: JV Crossover  (Rescheduled from 05-04-19) Batavia vs. Pittsford Sutherland @ Farm View Park 
4:30pm  Baseball: JV Divisional  (Postponed) Churchville Chili vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
Originally 5/1 at 4:30pm
4:30pm Baseball: Varsity Non-Division  (Rescheduled from 05-09-19) Greece Arcadia vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
4:30pm  Baseball: JV Non-Division  (Cancelled) Greece Arcadia vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Postponed) Victor Central vs. Greece Athena @ Greece Athena High School 
4:30pm Baseball: JV Non-Division  (Location Changed) Greece Odyssey, Pittsford-Mendon vs. Greece Olympia @ Greece Odyssey Academy 
4:30pm  Baseball: Varsity Non-League  (Cancelled) Livonia vs. Greece Olympia @ Greece Olympia High School 
4:30pm Baseball: Mod A Divisional  (Location Changed) Hilton Central vs. Irondequoit @ Irondequoit High School 
Hilton has a conflict on 5/15
4:30pm Baseball: Mod B Divisional  (Location Changed) Dake Jr High vs. Honeoye Falls-Lima Middle School @ Lima Primary School 
4:30pm  Baseball: Varsity Non-League  (Rescheduled to 05-23-19) Fairport vs. TBD @ McQuaid Jesuit High School 
4:30pm Baseball: Varsity Non-League  (Rescheduled from 05-23-19) Fairport vs. McQuaid Jesuit @ McQuaid Jesuit High School 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Willink 2 vs. Fairport 2 @ Minerva Deland School 
4:30pm Baseball: JV Divisional  (Rescheduled from 05-13-19) Fairport vs. Rush-Henrietta @ Ninth Grade Academy 
4:30pm  Baseball: JV Crossover  (Cancelled) Webster-Thomas vs. Hilton Central @ Quest Elementary 
Cancelled, will not be rescheduled.
4:30pm  Baseball: Mod B Divisional  (Postponed) Gates-Chili vs. Hilton Central @ Quest Elementary 
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Rush-Henrietta vs. Spry 1 @ Spry Middle School 
Officials confirmed
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Spry 2 vs. Brighton @ Twelve Corners Middle School 
4:30pm
7:00pm 
Baseball: JV Divisional  (Rescheduled from 05-01-19) Penfield Central vs. Victor Central @ Victor Central Schools 
4:30pm Baseball: Mod A Divisional  (Location Changed) Webster-Thomas vs. Webster-Schroeder @ Webster-Schroeder High School 
Officials confirmed
4:30pm Baseball: Mod B Divisional Fairport 1 vs. Willink 1 @ Willink Middle School 
4:30pm Field Hockey: Mod B Divisional Barker Rd. Middle School vs. East Irondequoit MS @ Eastridge High School 
4:30pm Field Hockey: Mod B Divisional Willink Middle School vs. Johanna Perrin @ Johanna Perrin Middle School 
4:30pm Field Hockey: Mod B Divisional Dake Jr High vs. Hilton Central @ Merton Williams Middle School 
4:30pm  Field Hockey: Mod B Divisional  (Date Changed to 04-11-19) Calkins Rd. Middle School vs. Bay Trail Middle School @ Penfield Central High School 
4:30pm Field Hockey: Mod B Divisional  (Time Changed) Brighton vs. Bay Trail Middle School @ Penfield Central High School 
4:30pm Field Hockey: Mod B Divisional Martha Brown vs. Spry Middle School @ Semmler Fields 
Officials confirmed with HM
4:30pm  Lacrosse:Girls Mod B Divisional  (Date Changed to 05-29-19) Rush-Henrietta vs. Pittsford 1 @ Barker Road Middle School 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Gates-Chili vs. Bay Trail 2 @ Bay Trail Middle School 
4:30pm Lacrosse:Boys Mod B Divisional  (Rescheduled from 04-26-19) Willink 2 vs. Bay Trail 2 @ Bay Trail Middle School 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Spencerport vs. Brockport Central @ Brockport Central High School 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Game Pittsford 2 vs. Canandaigua 2 @ Canandaigua Middle School 
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional  (Rescheduled from 05-14-19) East Irondequoit MS vs. Churchville Chili @ Churchville Chili High School 
4:30pm Lacrosse:Boys Mod B Divisional  (Rescheduled from 05-31-19) Pittsford 1 vs. Brighton @ French Road Elementary School 
per request from Pittsford, Cleared with grounds we can get field ready
4:30pm Lacrosse:Boys Mod B Divisional  (Date Changed from 06-04-19) Greece Arcadia, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
4:30pm  Lacrosse:Girls Mod B Divisional  (Rescheduled to 05-03-19) Churchville Chili, Greece Athena, Greece Odyssey, Greece Olympia vs. Greece Arcadia @ Greece Arcadia High School 
4:30pm Lacrosse:Boys Mod B Game  (Location Changed) Brockport Central vs. Honeoye Falls-Lima Central @ Manor Elementary School 
5/15 to 5/23
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Brighton vs. Fairport 1 @ Martha Brown Middle School 
4:30pm  Lacrosse:Girls Mod B Divisional  (Cancelled) Honeoye Falls-Lima Central vs. School of the Arts (SOTA) @ School of the Arts (SOTA) 
No Team
4:30pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Bay Trail 1 vs. Spry Middle School @ Spry Middle School 
Officials confirmed
4:30pm Lacrosse:Boys Mod B Divisional  (Rescheduled from 05-03-19) Spry Middle School vs. Victor Gold @ Victor Central Schools 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Postponed) Batavia vs. Brockport 2 @ A D Oliver Middle School 
4:30pm Softball: Varsity Pre-Quarter Churchville Chili vs. Canandaigua Academy @ Canandaigua Academy 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Spry 2 vs. Canandaigua 2 @ Canandaigua Primary School 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Date Changed to 05-31-19) Gates-Chili vs. Churchville Chili @ Churchville-Chili Middle School 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Cancelled) Brighton vs. East Irondequoit MS @ East Irondequoit Middle School 90' 
4:30pm Softball: Varsity Pre-Quarter NE/NW College Prep vs. Eastridge @ Eastridge High School 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Rescheduled to 05-20-19) Greece Athena vs. Greece Arcadia @ Greece Arcadia High School 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Postponed) Spencerport vs. Greece Odyssey @ Greece Odyssey Academy 
4:30pm Softball: Varsity Sectional  (Location Changed) Greece Arcadia vs. Wayne Central @ Greece Odyssey Academy 
4:30pm  Softball: JV Crossover  (Cancelled) Pittsford Sutherland vs. Greece Olympia @ Greece Olympia High School 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Rescheduled to 06-05-19) Honeoye Falls-Lima 2 vs. Greece Olympia @ Greece Olympia High School 
4:30pm  Softball: JV Divisional  (Postponed) Eastridge vs. Greece Odyssey @ Greece Olympia High School 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Pittsford vs. Honeoye Falls-Lima 1 @ Honeoye Falls-Lima Middle School 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Willink 1 vs. Fairport 2 @ Martha Brown Middle School 
4:30pm Softball: Mod A Divisional Webster-Thomas vs. Fairport @ Minerva Deland School 
4:30pm Softball: Varsity Scrimmage Pittsford Sutherland vs. Newark @ Newark High School 
4:30pm Softball: JV Divisional (Date & Time Changed from 05-21-19) Hilton Central vs. Penfield Central @ Penfield Central High School 
4:30pm  Softball: JV Game  (Cancelled) Waterloo vs. Pittsford Sutherland @ Pittsford Sutherland High School 
4:30pm Softball: Varsity Sectional Wilson Magnet vs. Rush-Henrietta @ Rush-Henrietta Senior High School 
4:30pm  Softball: Varsity Sectional  (Cancelled) Spencerport vs. TBD @ TBA 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Bay Trail Middle School vs. Victor Central @ Victor Central Schools 
4:30pm  Softball: JV Divisional  (Cancelled) Webster-Schroeder vs. Victor Central @ Victor Central Schools 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Postponed) Brockport 1 vs. Hilton Central @ Village Elementary 
4:30pm  Softball: Varsity Game  (Cancelled) Pittsford Sutherland vs. Waterloo @ Waterloo High School 
4:30pm  Softball: Varsity Scrimmage  (Rescheduled to 05-24-19) Brighton vs. Webster-Schroeder @ Webster Town Hall 
4:30pm Softball: Mod B Divisional Fairport 1 vs. Willink 2 @ Webster Town Hall Fields 
4:30pm  Softball: Mod B Divisional  (Cancelled) Rush-Henrietta vs. Spry 1 @ Webster Town Hall Fields 
4:30pm Softball: Mod A Divisional Victor Central vs. Webster-Schroeder @ Webster Town Hall Fields 
Confirmed officials. Emailed LB regarding time is at 4:30.
4:30pm  Tennis:Boys Varsity Non-Division  (Cancelled) Spencerport vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
4:30pm  Tennis:Boys Mod A Non-Division  (Cancelled) Gates-Chili vs. Spencerport @ Spencerport High School 
4:30pm  Track - Coed: Mod B Divisional  (Date Changed to 05-22-19) Batavia vs. Brockport Central @ A D Oliver Middle School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Brighton, Honeoye Falls-Lima Central, Johanna Perrin vs. Canandaigua Academy @ Canandaigua Academy 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Gates-Chili vs. Churchville Chili @ Churchville-Chili FRS 
4:30pm  Track - Coed: Mod B Divisional  (Cancelled) Dake Jr High vs. East Irondequoit MS @ Eastridge High School 
4:30pm  Track - Coed: Mod B Divisional  (Date Changed to 05-30-19) Greece Odyssey vs. Greece Olympia @ Greece Olympia High School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Spencerport vs. Hilton Central @ Hilton Central School 
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional  (Date Changed from 05-23-19) Martha Brown vs. Bay Trail Middle School @ Penfield Central High School 
BT Washington Trip
4:30pm  Track - Coed: Mod B Divisional  (Cancelled) Rush-Henrietta vs. Pittsford @ Pittsford-Mendon High School 
Track meet is now on May 22 with Rush Henrietta and Martha Brown MS at Rush Henrietta HS.
4:30pm Track - Coed: Mod B Divisional Spry Middle School, Victor Central vs. Willink Middle School @ Webster-Schroeder High School 
4:30pm Unified Basketball: Mod B Game  (Location Changed) Honeoye Falls-Lima Central vs. Penfield Central @ Bay Trail Middle School 
4:30pm  Unified Basketball: Mod B Divisional  (Cancelled) Spencerport vs. Fairport @ Fairport High School 
4:45pm  Baseball: JV Non-League  (Date Changed to 05-21-19) East vs. Gates-Chili @ Gates-Chili Middle School 
5:00pm  Baseball: Mod B Divisional  (Rescheduled to 05-15-19) Canandaigua 2 vs. Barker Rd. Middle School @ Mendon Center Elementary School 
5:00pm Lacrosse:Girls Varsity Sectional Semifinal Geneva vs. Honeoye Falls-Lima Central @ Brighton High School 
5:00pm Lacrosse:Girls Varsity Sectional Semifinal Geneva vs. Honeoye Falls-Lima Central @ Brighton High School 
5:00pm Lacrosse:Girls Varsity Semifinal TBA vs. TBA @ Brighton High School 
5:00pm Lacrosse:Girls Varsity Sectional Semifinal Hilton Central vs. Rush-Henrietta @ East Rochester High School 
5:00pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Willink Middle School vs. Dake Jr High @ Pinegrove 
5:00pm Lacrosse:Girls Mod B Divisional Canandaigua 1 vs. Victor Central @ Victor Central Schools 
5:00pm Tennis:Boys Mod A Divisional Canandaigua Academy vs. Churchville Chili @ Churchville Chili High School 
6:00pm  Softball: Mod A Divisional  (Cancelled) Spencerport vs. Churchville Chili @ Churchville Chili High School 
7:00pm Lacrosse:Girls Varsity Sectional Semifinal Wayne Central vs. Eastridge @ Brighton High School 
7:00pm Lacrosse:Girls Varsity Semifinal TBD vs. TBA @ Brighton High School 
7:00pm Lacrosse:Girls Varsity Sectional Semifinal Fairport vs. Pittsford @ East Rochester High School 
7:00pm Lacrosse:Boys Mod B Divisional  (Time & Location Changed) Hilton Central vs. Willink 1 @ Webster-Thomas High School 
TBD  Field Hockey: Mod B Bye Brighton 
TBD  Lacrosse:Girls Mod B Bye Pittsford 2 

     


      View:   
May  2019
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
 
View Schedules:
           
  
Login Here